Végig is csinálod amibe belekezdesz? Sikerül szokásoddá alakítanod?
Hét technikával segítek neked, hogy könnyebben át tudd vinni az elképzeléseid a tettek mezejére és a tartós cselekvés szárba szökjön.
1.)
Reflektorfény technika:
Hallottál már hangokat a fejedben? :) Neem, nem olyanokat! Én azokra a hangokra gondolok amik az elméd mélyén szólalnak meg és amik le vagy rábeszéltek egy-egy döntésre, cselekedetre vagy annak elvetésére. Például amikor kitalálod, hogy minden nap olvasni fogsz egy órát.
Nézzünk csak be az elménkbe! Olyan elképzelésem van, hogy úgy néz ki mint egy zsúfolt előadóterem, ahol a pulpituson állok és az én kezembe van a döntés lehetősége, hogy hogyan cselekedjek vagy ne cselekedjek, viszont a teremben ülő és a saját véleményét szajkózó emberek befolyásolhatják a döntéseim.
Pl.:
Ön ott az első sorban! Támogatja, hogy minden nap olvassunk egy órát? Természetesen, támogatom! Nagyon hasznos időtöltés és minden bizonnyal az előnyünkre fog válni.
Na és Ön a 3. sor közepén! Mit mond, olvassunk egy órát minden nap? Persze! Úgy gondolom, hogy a szakmai könyvek olvasása nagyban elősegíti a bevételeink növelését.
Ön, kisasszony ott hátul, mit gondol? Minden féle képpen olvassunk! Ha pl. az érzelmi intelligenciáról olvasnánk napi egy órát, akkor már 1-2 nap alatt javulna a párkapcsolati kommunikációnk.
Maga ott piros pulcsiban? Ááá, egy óra minden nap...?! Biztosan nem fogok munka után, hulla fáradtan olvasni...inkább tv-zek kicsit.
Ön, mit mond? Nem szeretek olvasni, unalmas.
És Ön? Olvasni? Már így is túl kevés időm jut a páromra...inkább összebújok vele. Stb...
A fejünkben lakozó sokaságnak igazán sokféle véleménye van általában mindenről. A „Reflektorfény” vagy más néven „Célzás” egy olyan eszköz, amivel mindenki találkozott már, akkor is, ha esetleg erről nem tudott vagy nem vett róla tudomást. A technika kihasználja azt a sokszor bosszantó dolgot, hogy az elménket olykor nem az intelligens irányítórendszerünk, hanem a környezetünk irányítja. Rábízzuk, hogy melyik hangokat erősíti fel és ebből fakadóan, hogyan cselekszünk. A technika nem küszöböli ki a szórakozottságodat ami az adott pillanat látványából, illataiból, ízeiből, érzéseiből fakad, hanem pont azt használja. Olyan dolgokra fókuszál amik egy bizonyos csoport hangját erősíti fel, melyek egy bizonyos cselekvésre ösztönöznek. A célzások azt biztosítják, hogy konkrét hangokra figyelj/ konkrét vágyakra, szükségletekre, félelmekre, értékekre, hitekre és a jó szándékra összpontosíts.
Minden nap találkozhatunk a jelenséggel.
Pl.: Amikor egy emberről hallunk aki elvesztette a gyermekét, felélénkül az érzés, hogy több időt töltsünk a saját gyermekeinkkel. Amikor megpillantasz, netán meg is érzed az illatát egy nagy, szaftos hamburgernek és úgy érzed, nem nyugodhatsz meg addig amíg nem ettél meg egyet. Ez történik akkor is amikor megpillantasz egy ismerősödet, aki nagyon szépen lefogyott, sportos, izmos testet faragott magának. Azonnal elhatározod, hogy elkezdesz te is sportolni. Amikor részt veszel egy előadáson, tréningen, konferencián és az előadó hatására elhatározod, hogy sikeres leszel.
Folyamatosan ki vagyunk téve ilyen és ehhez hasonló célzásoknak. A Reflektorfény direkt elhelyezése felerősíti a megfelelő hangokat. Segít, hogy állandóan azokat a hangokat halljuk meg elsőnek és legerősebben amik közelebb visznek a szándékunkhoz és kedvet is csinálnak a megvalósításhoz.
A stratégia három lépésből áll:
Be kell azonosítani a megfelelő hangokat,
létre kell hozni azokat a célzásokat amik az adott hangokat erősítik fel,
majd el kell érni, hogy elég sokszor legyünk kitéve ezen célzásoknak.
2.)
Hatástöbbszörözés technikája:
Ezt a technikát egy régi mesefilm forgatókönyvéből vett részlettel lehet a legegyszerűbben elmagyarázni. Egy férfi és a fia kirándultak az erdőben. Egyszer csak eléjük ugrott egy vérfarkas, megmarta a férfit és elszaladt. A férfi tisztában volt a következményekkel, ezért megragadta a fia karját és a nemrégiben látott tisztásra sietett vele. A tisztás közepén egy masszív, vasketrec állt, amit még a prémvadászok hagytak ott. Bemászott a ketrecbe és a rajta lévő, rozsdás lakattal magára zárta. - Ha most vérfarkassá változom - magyarázta a kétségbeesett fiának -, nem foglak tudni bántani, akármilyen erős is legyen rá a késztetésem.
A Vérfarkas Apuka tisztában volt az akaraterő hatástöbbszörözésének elvével. Tudta, hogy ha csak a saját akaraterejére támaszkodik akkor a rövidesen rátörő primitív, kényszerítő erővel szemben elbukik a szándéka, hogy a fiát ne bántsa. Így töbszörözte meg az akaraterejét. Mivel tisztában volt vele, hogy rövidesen rettenetes nehezen tudja végigvinni szándékát, még időben, amíg viszonylag könnyedén tudott cselekedni, megtette a kellő lépéseket a szándéka végigviteléhez.
Természetesen az életben nem a vérfarkasok miatt szeretnénk a hatástöbbszörözés elvével megoldani egy-egy problémás helyzetet. Vegyünk egy egyszerű, de annál többször előforduló problémát, az esti csoki, édesség pusztítást. Hogyan lehet erről a nem túl hasznos szokásról kis energia belefektetéssel leszokni? Egyszerűen ne tartsunk otthon ilyen nassolni valókat! Győzd le a két főellenséget, a LEHETŐSÉGET és a KÉNYELMET!
Sokáig a Páromnak és nekem is gondot jelentett a kora reggeli ágyból való kikerülés. Több alkalommal elhatároztuk, hogy innentől korán fel fogunk kelni és mozgással indítjuk a napot. Ezek minden alakalommal rövidebb vagy hosszabb ciklusok után kudarcba fulladtak. Majd meghoztuk a döntést, „kell egy kutya!”. Így lett a „falkánk” tagja Theodor, a máltai selyemkutyák gyöngye, aki megoldja minden reggel az ébredésünket és a reggeli sétával, a testmozgást is. Theodor az ideális hatástöbbszöröző eb.

3.)
Kényszerítő indok:
Rossz hír a jó szándékainknak, hogy minden ember úgy van összerakva, hogy erősebben reagálunk valamire ami azonnal valósnak hat, azzal szemben amiről tudjuk, hogy hosszútávon fontosabbak. Ez azért van, mert többnyire a szándékaink olyan valamire vonatkozik amikhez nem igazán van kedvünk. (sport, olvasás, korán kelés, diéta...)
Egy jóbarátommal közösen használtuk az egymás felé érzett tiszteletet és bizonyítás erejét. Mind a ketten már több alkalommal elhatároztuk, hogy reggelente futni fogunk, de sajnos mint már nagyon sok másik jó szándékunk, kudarcba fulladt. Mígnem tudatosan kezdtünk el kényszerítő indokot beletenni a reggeli futásba. Megígértük, sőt „szerződést” írtunk alá, amiben a következő paramétereket rögzítettük.
Kezdés: Szeptember 1.
Vége: Szeptember 30.
Fogadás tárgya:
minden hétköznap legalább napi 5 km
heti egy alkalommal legalább 7km (kezdő csonka hétre nem vonatkozik)
a heti 5 futás alatt legalább 3 futásnak 6 perc/km-en belüli ideje kell, hogy legyen
időintervallum: reggel 6 és 8 között
bizonyítás: futó alkalmazással képernyő fotó küldése
hibázási lehetőség: NINCS, ha beteg vagy, jót tesz a friss levegő
mulasztás: minden kihagyott alkalom 10.000 Ft
Itt a kényszerítő erő a barátunknak tett ígéret és persze a 10.000,-Ft-os „kötbér” volt.
Hogyan hozzunk létre kényszerítő indokokat?
Most azonnal legyen fontos! (A szavahihetőségem azonnali elvesztése és az azonnali 10.000,-Ft-os veszteség sokkal erősebb mint a „el fogok hízni, ha nem futok” indok...)
Szűkítsd le a mozgástered! (minden paraméter pontosan meg van adva, mikor, mennyit, mennyi időn belül, milyen gyorsan, hogyan bizonyítjuk...)
Szabd a saját testedre! (az 5 és a 7km ránk volt szabva, lehet ez másnak sok, megint másnak kevés lenne...)
Ez a stratégia az egyik legkeményebb, erőből végigvitt módszer.
4.)
Vidd le a lovat a folyóhoz!:
„ A munka elkezdése a legfontosabb rész.” Platón
A legszomjasabb ló sem iszik, ha nincs a közelében víz. Ha a ló nem szomjas, nem tudod rávenni, hogy igyon. Másfelől viszont, ha azt akarod, hogy igyon, érdemes levinni a folyópartra. Ha ugyanis már ott van a víz, sokkal valószínűbb, hogy inni is fog belőle, amikor akár csak egy kicsit is megszomjazik. Más szóval, ha leviszed a lovat a folyóhoz, azzal jobb helyzetbe hozod a lovat az ivás szempontjából.
A „Vidd le a lovat a folyóhoz!” elvet alkalmazva jobb helyzetbe tudod magad hozni, hogy megtedd amit a jó szándékaid is szeretnének megtetetni veled.
Én ezt a módszert az edzésekre alkalmazom. Ha belegondolok, hogy menjek el a terembe és 1-1,5 órán keresztül pakolgassam, emelgessem a súlyokat, izzadjak és elfáradjak, akkor nem a motiváltság jut az eszembe. Ezért minden alkalommal amikor elindulok otthonról, nem azt fogadom meg, hogy elmegyek edzeni, csak beteszem az autóm csomagtartójába az edzős cuccom, hogy ha felszabadul napközben egy kis időm, akkor a lehetőségem meglegyen, hogy abszolváljam az aznapi mozgást.
Alapvető lépések:
Válaszd szét magadban az elvégzendő feladat könnyű, „hozzálátós” részét a nehéz, „jaj, de nincs kedvem” részétől.
Tudatosítsd magadban, hogy csak a könnyű részt kell megtenned és bármikor abbahagyhatod.
Láss hozzá, végezd el a könnyű részt.
Készülj fel a kellemes meglepetésre.
Ezt a módszert azoknak ajánlom, akik nem szeretik a kényszerítő, nyers erővel végigvitt dolgokat, inkább megkerülve akarnak sikert aratni.
5.)
Tegyél rá egy lapáttal!:
A stratégia lényege, hogy nem kezdessz el küzdeni a rossz cselekedet irányába kényszerítő erővel. Csak annyit kell tenned, hogy kötsz magaddal egy megállapodást. A megállapodás a következő: „Ha rosszt készülsz tenni, akkor tegyél még annál is rosszabbat!” Ha a napi cigaretta mennyiséged akarod csökkenteni, akkor a technika a következő. Ígérd meg magadnak, hogyha rágyújtassz akkor egy cigi helyett 3-at kell egymás után elszívni. Ha a fánk evést akarod mérsékelni akkor minden alkalommal amikor egy fánkot akasz enni nem egyet hanem 4-et kell megenned. Ha korán akarsz kelni, de sosem sikerül akkor meg kell ígérned magadnak, hogy vagy 7 előtt kikelsz az ágyból vagy délnél hamarabb már ezt nem teheted meg.
Ez a technika elsőre butaságnak tűnik, de én példáúl a túrórudi evésről szoktam le egy ilyen magamnak tett ígérettel („vagy 2 öt db-os csomagot vagy egyet sem!”)
Ne feledd ez a stratégia csak abban az egy esetben tud működni, ha be tudod tartani a magadnak tett ígéretet. Ha észreveszed, hogy egyszer is sumákolsz akkor ez a módszer nem neked való!
6.)
Rossz előtt jót!:
Ezen stratégia is ugyan azon az alapon nyugszik mint „Tegyél rá egy lapáttal!”, nem kell a rosszra irányuló érzés ellen küzdeni és itt is kell egy megállapodást kötnöd magaddal. Viszont itt a megállapodás nem az, hogy a kis rossz helyett nagy rosszat csinálsz, hanem az, hogy mielőtt rosszat cselekszel, megteszed a jót is. Ez a stratégia akkor alkalmazható sikeresen, ha rosszat készülsz cselekedni, de azért a jótól sem zárkózol el.
Ha este 11-kor arra támad kedved, hogy a szülinapi tortád maradékából egyél egy szeletet, akkor nem kell ellene küzdeni, csak be kell tartani a fogadalmat, miszerint a torta előtt meg kell enned a zellerszárat és, ha még utána is akarsz tortát enni, akkor hajrá, edd meg azt is...
Sorozatnézés vs. olvasás: Bosszant, hogy mióta sorozatokat nézel érdekes könyvek olvasása helyett? Lépések a következők: Válaszd ki azt a könyvet amit szívesen olvasnál és tedd a tv (vagy amin nézed a sorozatot) mellé. Kezd el nézni a sorozatod, de amikor vége van egy résznek, kapcsold ki és kezdj el olvasni. Ha hatalmába kerít az érzés, hogy néznél még egy részt, akkor kapcsold be és nézd. Egyre figyelj minden rész után kapcsold ki és kezdj el olvasni!
7.)
Addig üsd a vasat, amíg meleg!:
Ez a stratégia azon helyzetekben érdemes használni amikor „felizgatott” érzelmi állapot miatt keletkezik valamire szándékod. A 14 év alatt mióta pénzügyi és biztosítási tanácsadó vagyok rengeteg képzésen, konferencián vettem részt és majd mindegyiken találtam magamnak egy vagy akár több nagyon jó ötletet, stratégiát, mint a magánéletemet jobbá tevőkre, mint a bevételeimet növelőkre, de nagy részét nem valósítottam meg, mert mire nekiláttam volna, „kihűlt” az érzelmileg felfokozottságom. Viszont az „Addig üsd a vasat, amíg meleg!” stratégiának köszönhetően, egy január 27.-28.-ai céges rendezvényen, felfokozott érzelmi állapotba kerülve elhatároztam, hogy kell egy weboldal ahhoz, hogy fejlődni tudjon a vállalkozásom. Körülbelül hajnali 2 órakor írtam 4 ismerősömnek, akikről tudtam, hogy jártasak a dologban. Ennek eredményeképp február 19-ére (a szülinapom napjára) elkészült az első üzleti weboldalam, a www.frittmanhome.hu . Ennek a módszernek köszönhetően sikerült megvalósítani egy remek ötletet ami növeli a vállalkozásom méretét és sikerességét.
Ezen módszerekről bővebben az egyik kedvenc könyvemben a:
VÉGIG IS
CSINÁLOD?
AVAGY
HOGYAN FEJEZZ BE MINDENT,
AMIBE BELEKEZDTÉL!?
Steve Levison Ph.D. és Pete Greider M.Ed.