“MFL/fogyibarát hitel” röviden
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel fogalmát és feltételrendszerét a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezette be 2017 június 23-tól. Ezekkel a hiteltermékekkel az volt a célja, hogy minél átláthatóbb feltételrendszerű, összehasonlíthatóbb és gyors ügyintézés mellett felvehető hitelek kerüljenek forgalomba. Minden olyan banknál, takarékszövetkezetnél, vagy ezek közvetítőinél igényelhető, amelynek valamely terméke elnyerte az MFL minősítést, megfelelt a feltételrendszernek.

Mik a legfontosabb feltételei, hogy MFL lehessen a termék?
Maximum 3,5%pont kamatfelár. Ez nem azt jelenti, hogy maximum 3,5% ezen lakáshitelek kamata. A teljes hitelkamat a referenciakamat és a kamatfelár összege. A referenciakamat az a kamatszint, ami a bank számára kihelyezett hitel költségét képviseli. (Például, ha a referenciakamat értéke 2,0% és a kamatfelár 3,5 százalékpont, akkor a hitel ügyleti kamata 5,5% lesz. A hitelintézetek saját döntésük alapján választhatnak: az MNB által elfogadott referenciakamatot vagy alacsonyabb felárat is meghatározhatnak.)
Maximum 30 éves futamidő.
Minimum 3 évig fix törlesztő részlet, azaz legalább 3 éves kamatperiódus (…ezzel a feltétellel például arra ösztönöz az MNB, hogy minél hosszabb kamatperiódusú hitelek legyenek a piacon… itt olvashatsz más eszközről is).
Folyósítási díj maximum a hitelösszeg 0,75%-a, de legfeljebb 150 ezer forint.
Elő és végtörlesztési díj nem haladhatja meg az elő-/vég-törlesztett összeg 1%-át, de a lakástakarék-pénztári betétből végrehajtott elő/vég-törlesztés díjmentes.
A hitelbírálati határidő az értékbecslés rendelkezésre állásától számított maximum 15 munkanap.
A folyósítási határidő a folyósítási feltételek teljesítésétől számított 2 munkanap.
Sokan kérdeztétek, hogy “Minden esetben kedvezőbb egy MFL hitelt választani mint bármilyen más hitelkonstrukciót?”. A válasz erre egyértelműen az, hogy “NEM MINDEN ESETBEN!”. Előfordulhat, hogy alacsonyabb THM-mel bíró hitelt is felvehetsz, de ezen hitel pl. előtörlesztési díja meghaladja az 1%-ot és ezért nem minősülhet Fogyasztóbarátnak. Elképzelhető, hogy neked sem a THM sem az előtörlesztés/végtörlesztés nem számít, csak az, hogy jövőhét keddre a számládon legyen a pénz. Lehet az dönt, hogy melyik bank van a legközelebb az otthonodhoz. Nagyon sok, az ügyfél által felállított feltételrendszer nem kompatibilis az MFL hitelekkel. Ennél a hiteltípusnál is normál hitelminősítést végeznek a bankok, így az is közbeszólhat, hogy a bank oldaláról érkezik egy olyan feltétel aminek Te nem tudsz vagy nem akarsz eleget tenni (pl.: plusz adóstárs bevonása, több jövedelem, plusz ingatlanfedezet). Viszont az biztos, hogyha a bank és az ügyfél oldaláról is megfelelők a feltételek, akkor egy nagyon jó választás lehet egy MFL.
Azt ajánlom minden esetben kérd ki a véleményét egy szakembernek, hogy a Te konkrét esetedben milyen hitelkonstrukció felelne meg a legjobban, illetve hogy konkrétan Te melyik banknak “felelsz” meg a leginkább!